Powrót do archiwum
Jak skutecznie pozbyć się kataru?

Katar, nazywany także nieżytem nosa, jest jedną z najczęstszych dolegliwości chorobowych. Katar może mieć różne przyczyny, dlatego też istnieje wiele metod jego leczenia. W walce z nieżytem nosa dużą popularnością cieszą się domowe metody leczenia, choć specjaliści podkreślają, że nie zawsze pomagają one udrożnić drogi oddechowe. Jak najszybciej zwalczyć katar?

Najczęstsze przyczyny kataru
Katar może wynikać z wielu czynników, jednak najczęściej powodowany jest infekcjami wirusowymi, przenoszonymi drogą kropelkową, i alergią. W pierwszym przypadku symptomy pojawiają się zwykle 1-5 dni po zakażeniu i trwają około tygodnia. Jeżeli chodzi o katar pochodzenia alergicznego, przeważnie spowodowany jest on kontaktem z konkretnymi alergenami. Do najczęstszych należą roztocza, pyłki roślin, pleśń, sierść i naskórek zwierząt. Osoby uczulone na pyłki doświadczają kataru przeważnie sezonowo – mniej więcej od lutego do października. W przypadku alergii na roztocza objawy mogą towarzyszyć choremu cały rok i nasilać się w okresie grzewczym.
Dolegliwość może być także skutkiem zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych dróg oddechowych, polipów nosa i zatok przynosowych, przerostu migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego czy skrzywionej przegrody nosowej. Rzadziej spowodowana jest zmianami hormonalnymi, stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych i nadużywaniem niektórych leków (np. obkurczających naczynia błony śluzowej nosa), aczkolwiek jest to możliwe.

Czy domowe metody leczenia kataru wystarczą?
Medycyna ludowa podaje szereg przepisów na skuteczną walkę z katarem, a dokładniej złagodzenie i skrócenie czasu trwania objawów. Gdy katar pojawia się wskutek wyziębienia organizmu, warto zastosować gorącą kąpiel lub moczyć nogi w wodzie z dodatkiem soli. Równie skuteczna jest maść kamforowa wsmarowana w skórę stóp, na które następnie należy włożyć ciepłe skarpety. Wiele osób na katar poleca również inhalacje z olejków eterycznych (np. miętowego, sosnowego czy eukaliptusowego), dzięki którym można nawilżyć tkankę nabłonkową nosa, a także szybciej pozbyć się wydzieliny.
Aby jak najszybciej zwalczyć dokuczliwe dolegliwości, należy spożywać dużo płynów. Sprawiają one, że wydzielina staje się rzadsza i w rezultacie krócej zalega w nosie. W przypadku kataru zalecane jest również zażywanie polopiryny, witaminy C i wapnia. Gdy dolegliwość nie mija, nie obejdzie się jednak bez wizyty u lekarza i zastosowania specjalistycznych leków.

Środki wspomagające walkę z katarem
Leczenie warto wspomagać lekami zmniejszającymi obrzęk i uszczelniającymi naczynia krwionośne. Warto wiedzieć, że dużo skuteczniejsze niż preparaty doustne są środki w aerozolu lub kroplach – działają bezpośrednio na błonę śluzową i łatwiej się wchłaniają. Nie powinno się jednak stosować ich dłużej niż 5-7 dni.
Objawy kataru złagodzić mogą także leki doustne z pseudoefedryną i fenylefryną. Ze względu na liczne przeciwwskazania, przed rozpoczęciem takiej kuracji należy skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy leków homeopatycznych.
Jeżeli chodzi o katar alergiczny, oprócz leczenia ważna jest także profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z alergenami. Dolegliwości zredukować można dzięki odpowiednio dobranym lekom przeciwalergicznym. Najczęściej korzysta się z preparatów doustnych oraz do stosowania miejscowego – w formie żelu lub aerozolu.

Powrót do archiwum