Powrót do archiwum
Jak rozpoznać chorobę po rodzaju wydzieliny z nosa?

Narzekamy na chorobę i oczekujemy na koniec. Kiedy mamy katar, pierwsza nasz myśl: znów przeziębienie! Nie przywiązujemy do tego zazwyczaj zbyt wielkiej wagi. W myśl powiedzenia, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni, kupujemy kolejną paczkę chusteczek higienicznych, Czasem jednak katar może nie mieć nic wspólnego z przeziębieniem.

Przyczyny kataru
Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa są oczywiście wirusy. Kiedy nas zaatakują, zaczynamy źle się czuć, mamy katar lub kaszel – jesteśmy po prostu przeziębieni. Wówczas wydzielina z nosa jest rzadka i ma jasny kolor, następnie staje się ona gęstsza, potem powinna zniknąć. Aby ustrzec się przed zakażeniem, trzeba unikać miejsc, w których przebywają osoby już zarażone. Wszystko to jest spowodowane tym, że wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Kolejną przyczyną kataru mogą być bakterie. Gdy już go rozpoznamy, nie warto czekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może on wywołać poważne komplikacje chorobowe w naszym organizmie. Nieżyt nosa, który nam dokucza, może mieć również podłoże alergiczne. Kiedy pojawia się przy tym kichanie, oczy są zaczerwienione i czujemy się osłabieni, możemy być pewni, że to uczulenie. To jednak nie wszystko. Katar może być również wywołany grzybem. Podobnie jak bakteryjny wymaga kontaktu ze specjalistą.

Rozpoznaj katar po wydzielinie
Rodzaj kataru możemy rozpoznać bez większego problemu po wydzielinie. Gdy cierpimy na katar wirusowy, wówczas wydzielina z nosa jest rzadka i ma jasny kolor, następnie staje się ona gęstsza, potem powinna zniknąć. Gdy nasz nos zaatakują bakterie, wydzielina z nosa może być zielonkawa bądź żółta. Jest bardzo gęsta i przez to trudno się jej pozbyć. Z kolei katar alergiczny możemy rozpoznać po bardzo wodnistej wydzielinie z nosa. Jeśli zauważymy, że wydzielina jest ropna i podobnie jak w katarze bakteryjnym ma kolor zielony, jest gęsta, potem zaś czujemy, że mamy zatkany cały nos, to może to oznaczać, że mamy katar wywołany grzybem. Katar grzybiczny może czasem zamieniać się w wodnistą wydzielinę.

Jak radzić sobie z katarem?
Katar to objaw bardzo często bagatelizowany. Gdy nam bardzo przeszkadza, najczęściej radzimy sobie z nim poprzez użycie specjalnych preparatów w sprayu. Bardzo pomocna jest też woda morska w postaci aerozolu, która w odpowiedni sposób nawilży podrażnioną śluzówkę nosa.  Nawet jeśli już wiemy, że katar jest tylko symptomem przeziębienia, warto obserwować wydzielinę i jeśli trwa dłużej niż kilka dni, należy udać się do lekarza. Przy katarze grzybicznym oraz bakteryjnym może pomóc jedynie lekarz. Podczas wizyty przepisze on odpowiednie leki – przy nieżycie wywołanym bakteriami może nam nawet zaproponować antybiotyki. Gdy zauważymy u siebie katar alergiczny, dobrym pomysłem jest również udanie się do specjalisty alergologa. Po badaniu będzie on mógł zaproponować właściwy dla nas środek farmaceutyczny. Jeżeli będziemy wiedzieli, na co jesteśmy uczuleni, najprostszym sposobem radzenia sobie z katarem, będzie po prostu unikanie alergenów – jeśli to oczywiście jest możliwe.

źródło:http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,16123134,O_czym_nas_informuje_wyglad_wydzieliny_z_nosa_.html

Powrót do archiwum