Powrót do archiwum
Depresja coraz częściej dotyka dzieci

Depresja to choroba, z którą coraz częściej zmagają się dzieci. Objawy depresji mogą pojawić się nawet u uczniów szkół podstawowych, niekorzystnie wpływając na ich wyniki w nauce i relacje z rówieśnikami. Dlaczego dzieci, które teoretycznie powinny prowadzić wolne od trosk życie, chorują na depresję?

Przyczyny i objawy depresji u dzieci
Niestety, nie wiadomo, skąd bierze się depresja u dzieci. Najprawdopodobniej do rozwoju choroby dochodzi w wyniku jednoczesnego wystąpienia niekorzystnych czynników odnoszących się do zdrowia fizycznego, sytuacji rodzinnej, aktualnych wydarzeń w życiu dziecka, środowiska, podatności genetycznej i zaburzeń biochemicznych mózgu.

Symptomy depresji u dzieci mogą różnić się w zależności od osobowości dziecka i jego zaburzeń. W wielu przypadkach choroba pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona, ponieważ huśtawki nastroju uchodzą za naturalny objaw okresu dorastania.

Depresja u dzieci objawia się spadkiem lub wzrostem łaknienia, zaburzeniami snu, nieprzemijającym uczuciem smutku i poczuciem beznadziei, problemami z koncentracją, brakiem energii, zmęczeniem, niskim poczuciem własnej wartości, drażliwością, objawami somatycznymi, które nie ustępują mimo leczenia, izolacją od otoczenia, napadami płaczu i myślami samobójczymi. Dzieci chore na depresję mają trudności z normalnym funkcjonowaniem w szkole i podczas zajęć dodatkowych. Ponadto tracą zainteresowanie czynnościami, które dawniej pochłaniały ich wolny czas – sport, gry komputerowe, rysowanie i inne hobby przestają wzbudzać w nich emocje.

Co czyni dzieci podatnymi na depresję?
Największe ryzyko rozwoju depresji bezsprzecznie występuje u dzieci wrażliwych, o niskiej samoocenie, które mają trudną sytuację w domu i nie radzą sobie z nauką.  Problem depresji może jednak wystąpić także u tych dzieci, które przodują w nauce i wywodzą się z kochających, zżytych rodzin o wysokim statusie ekonomicznym. Przyczyn takiego stanu może być wiele, od ubogiej w witaminy B i zdrowe tłuszcze diety, która wpływa niekorzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego, po ostracyzm ze strony rówieśników. Dzieci, które stale doświadczają niechęci lub wręcz agresji w kontaktach z kolegami i koleżankami, czują się samotne i nieszczęśliwe. Brak wsparcia sprawia, że tracą pewność siebie, odczuwają lęk na samą myśl o pójściu do szkoły, a w wolnym czasie najchętniej nie opuszczałyby swojego pokoju. Izolacja nie gwarantuje jednak spokoju – dziecko może stać się obiektem ataków i drwin, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada profil na portalu społecznościowym, by na co dzień otrzymywało kąśliwe wiadomości i komentarze do zamieszczonych na swojej stronie zdjęć.

Rodzice chorych na depresję dzieci często nie uświadamiają sobie, iż ich pociechy przechodzą przez piekło choroby. Jeśli objawy depresji nie rzucają się w oczy, a dziecko pozornie funkcjonuje w sposób prawidłowy, podejrzenie choroby pojawia się zwykle podczas rozmowy z dzieckiem. Z tego właśnie powodu warto zadbać o dobry kontakt z dzieckiem i nie ograniczać się w rozmowach do tematów związanych z nauką.

Powrót do archiwum