Powrót do archiwum
Kwas hialuronowy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej

Kwas hialuronowy to polisacharyd, który występuje w wielu tkankach ludzkich, m.in. w tkankach chrzęstnych i płynie maziowym – lepkiej substancji, która zmniejsza tarcie między powierzchniami chrząstek stawowych, chroniąc je przed uszkodzeniem. Ze względu na swoje unikalne właściwości, kwas hialuronowy jest wykorzystywany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, która objawia się bólem stawów, spowodowanym postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy nadaje płynowi maziowemu właściwą sprężystość i lepkość. Jest bezustannie wydzielany do przestrzeni stawowej, przyczyniając się tym samym do prawidłowego nawilżania powierzchni chrząstek stawowych. Odpowiednia zawartość kwasu hialuronowego w płynie maziowym warunkuje również zdolność płynu stawowego do amortyzowania wstrząsów, jakim poddawane są tkanki miękkie oraz chrząstka stawowa. Niestety – jak wykazały liczne badania – w wyniku urazów lub w przebiegu choroby zwyrodnieniowej dochodzi do zmniejszenia zawartości kwasu hialuronowego w płynie maziowym oraz pogorszenia jego jakości. Oznacza to zmniejszenie lepkości płynu maziowego, którego głównym składnikiem jest kwas hialuronowy. W rezultacie w obrębie stawu występują dolegliwości bólowe oraz zaburzenia jego czynności. Dostawowe podanie kwasu hialuronowego powoduje przywrócenie wiskoelastycznych (smarujących i amortyzujących) właściwości  płynu maziowego, zmniejszenie bólu oraz poprawę zakresu ruchomości stawów.

Iniekcje (zastrzyki) z kwasu hialuronowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów
Wśród leków stosowanych w terapii choroby zwyrodnieniowej na szczególną uwagę zasługują dwa z nich, które zawierają kwas hialuronowy do iniekcji dostawowych, tj. HyalOne i ERECTUS®.

ERECTUS® to 1,2% kwas hialuronowy o masie cząsteczkowej 1 100 kDa, przeznaczony do iniekcji dostawowych. Jest stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, gdy chrząstka jest uszkodzona w znacznym stopniu i wymaga głównie smarowania. Lek wykazuje działanie amortyzujące w obrębie stawu i poprawia jego nawilżenie. ERECTUS® można stosować w leczeniu więcej niż jednego stawu, a cykl leczenia można wielokrotnie powtarzać. Jeśli u pacjenta stwierdzono wysięk stawowy, należy go usunąć przed iniekcją leku ERECTUS®.

Z myślą o pacjentach z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego lub kolanowego opracowano lek HyalOne, stosowany w jednej dawce. Zawiera on 1,5% kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej (od 1 500 do 2 000 kDa) w postaci przeznaczonej do iniekcji dostawowych. Lek HyalOne jest stosowany, aby przywrócić lepkość i elastyczność płynu stawowego, zmniejszyć tarcie powierzchni stawowych, ograniczyć ból podczas ruchu i poprawić ruchomość stawów. HyalOne jest nową propozycją leczniczą dla pacjentów, którzy nie mają czasu lub nie chcą stosować 3-5 iniekcji w odstępach tygodniowych.

Choroba zwyrodnieniowa może prowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie stawów i wyraźnego zmniejszenia zakresu ich ruchomości, dlatego tak ważne jest podjęcie jej leczenia z zastosowaniem skutecznych leków, np. z kwasem hialuronowym.

Powrót do archiwum