Powrót do archiwum
Lumbago - co dzieje się z plecami

Nagłe pojawienie się w okolicach krzyża bólu, który promieniuje w stronę pośladków i ud, powodując całkowite lub częściowe zablokowanie możliwości poruszania się u osoby nim dotkniętej, to specyficzne dla lumbago objawy spowodowane przykurczem mięśni.

Kiedy występuje?

Ta bolesna blokada może wystąpić po nagłym ruchu kręgosłupa, a niekiedy nawet po niewielkim wysiłku. Dolegliwość ta często pojawia się, gdy mamy do czynienia z przesunięciem dysków pomiędzy kręgami kręgosłupa (są to poduszeczki umieszczone pomiędzy kręgami, pełniące funkcję amortyzatorów). Zdarza się też, że jest ona też wynikiem zwyrodnienia stawów.

Jak leczyć?

Podczas ostrej fazy lumbago leczenie polega głównie na odciążaniu kręgosłupa i odpoczynku. Wówczas układ kostny oraz mięśnie go wspierające ma szansę odetchnąć i zlikwidować napięcia i przeciążenia. W przypadku lumbago leczenie właściwe polega głównie na zażywaniu farmakologicznych środków. Zazwyczaj stosuje się przepisane przez lekarza leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, mające za zadanie zmniejszenie objawów występujących u pacjenta i umożliwienie mu powrotu do normalnej aktywności życiowej. Jeśli jednak uporczywe dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas lub powtarzają się z pewną częstotliwością, odpowiednim rozwiązaniem może być fizjoterapia. Oczywiście, w takich przypadkach czas i sposób leczenia ustala lekarz, który przepisuje konkretne zabiegi fizjoterapeutyczne jedynie po przeanalizowaniu danego przypadku.

Czynniki ryzyka

Ryzyko, że wystąpią u nas charakterystyczne dla lumbago objawy zwiększają czynniki takie jak: zła postawa ciała, wymuszona lub niewygodna pozycja podczas wykonywania pracy i brak aktywności fizycznej. Dodatkowo, przyczyną tej dolegliwości może być także zbyt duża masa ciała, powodującą przeciążenie kręgosłupa, skolioza (skrzywienie) kręgosłupa oraz niektóre choroby układu kostnego lub zapalenie kości i stawów.

Zapobieganie

W profilaktyce lumbago zaleca się przede wszystkim przyjmowanie odpowiedniej postawy ciała oraz unikanie niewygodnej, niepoprawnej i długotrwałej pozycji podczas pracy, nauki czy innych czynności. Należy też zadbać o odpowiedni komfort podczas snu i używać średnio twardego materaca oraz małej poduszki. Nie powinno się przeciążać pleców w czasie codziennych czynności. Dodatkowo należy unikać gwałtownych ruchów, zaś schylając się po jakiś przedmiot warto ograniczyć wygięcie pleców do przodu, a zamiast tego przyzwyczaić się raczej do podnoszenia przedmiotów kucając, aniżeli z prostych kolan.

Ponadto dla zachowania zdrowia nie tylko pleców, ale całego organizmu i układu ruchu, bardzo ważne jest podejmowanie aktywności fizycznej. Aby zapobiec występowaniu bólów w dolnym odcinku pleców, w tym również lumbago, zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń. Warunek jest jeden: muszą być one dobrane do naszego wieku, możliwości i stanu zdrowia. W przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem zaleca się pływanie, jazdę na rowerze oraz spacery.

Powrót do archiwum